دستگاه هواساز چیست؟

امروزه برای تولید هوای مطبوع و کنترل دما در بسیاری از اماکن عمومی،تجاری و صنعتی از دستگاه های هواساز استفاده می شود.با استفاده از هواساز در تمامی فصول سال می توان دمای مناسبی در محیط ایجاد کرد.

همچنین بسیاری از مرغداری های از فن تهویه هوا مرغداری برای فضای مرغداری استفاده می کنند زیرا این فن ها باعث می شود تا محیط مرغداری فضای خوبی داشته باشد و رشد مرغ ها سریعتر می شود.

در بسیاری از مناطق عمومی از دستگاه هواساز به عنوان برترین روش تهویه مطبوع مرکزی در سرتاسر دنیا استفاده می شود.

دستگاه هواساز چیست؟

دستگاه هواساز (Air Handling Unit) دستگاهی است که گردش هوا را در تهویه مطبوع کنترل می کند. دستگاه هواساز معمولا جعبه فلزی بزرگی است شامل: دمنده، کویل های گرم و سرد، محفظه فیلتر، صداگیر و دریچه دمپردار می باشد. دستگاه های هواساز عموما به مجرای کانالی سیستم های تهویه مطبوع، یعنی جایی که هوای برگشتی ساختمان باید به آنجا رود متصل میگردد. گاهی نیز دستگاه هواساز هوای تازه و هوای برگشتی را از فضای داخل دریافت می کنند.

دستگاه هواساز

انواع هواساز

 • هواساز خانگی
 • هواساز صنعتی
 • هواساز هایژنیک

مینی هواساز

هواسازهای کوچک دارای فیلتراسیون هوا، کویل و دمنده می باشند و تحت عنوان ترمینال یونیت معرفی می شوند. این ترمینال یونیت های ساده را کویل دمنده یا فن کویل می گویند. هواساز های بدون برگشت هوا کاملا با استفاده از هوای تازه در شرایط استفاده %100 (Fresh Air) هوا را از بیرون میگیرند و هیچ هوای برگشتی به آنها وارد نمیشود. هواسازهای طراحی شده برای بیرون ساختمان در روی پشت بام نصب می شود و به یونیت های پشت بامی معروفند.

دستگاه هواساز

اجزای هواساز

 • فن
 • فیلتراسیون
 • کویل سرمایشی
 • کویل گرمایشی
 • تجهیزات کنترلی
 • محفظه یا بدنه
 • دمپر
 • رطوبت زن

فن یا هواکش

فن یا هواکش، به عنوان یکی از اجزای مهم هواساز جهت جابجایی و جریان هوا در سیستم به کار می‌رود. بسته به نوع هواساز، امکان تعبیه فن و هواکش های مختلفی از جمله محوری، سانتریفوژ، فولی و… وجود دارد.

دستگاه هواساز

فیلتراسیون

در دستگاه‌های هواساز از چندین لایه فیلتر استفاده می‌شود که عملکرد آنها به این شکل است: برای تصفیه ذرات درشت تر از فیلترهای فلزی که قابلیت شستشو دارند استفاده می‌شود.

در مراحل بعدی از فیلترهای هپا و اولپا که از جنس بوروسیلیکات و به ترتیب دارای قدرت جذب ذرات تا ۳/. میکرون و ۱۲/۰میکرون هستند استفاده می‌شود.

دستگاه هواساز

کویل‌های گرمایش و سرمایش

کویل‌های گرمایش یا با آب داغ یا بخار آب کار می‌کنند یا الکتریکی هستند و کویل های سرمایش با آب مبرد و یا یک ماده مبرد کار می کنند.

کویل‌های سرمایش و گرمایش هواساز باید با استفاده از لوله کشی با چیلر و بویلر در ارتباط باشند.

دستگاه هواساز

رطوبت زن

فرایند رطوبت زنی به وسیله پاشیدن آب از افشانک‌ها یا شبکه بخار و عمل رطوبت گیری توسط کویل سرد انجام می‌شود.

تجهیزات کنترلی

شامل ترموستات یا گرماسنج برای تنظیم دما،تنظیم‌کننده‌های جریان هوا، رطوبت و غیره می باشد.

دستگاه هواساز

هواساز ایرواشر مخصوص سالن‌های پرورش قارچ

هواساز و کولر گازی ۲۴۰۰۰ جنرال اساسی‌ترين دستگاه سالن‌های پرورش قارچ خوراکی در روش کشت مدرن است.

تنظيم دما و رطوبت،دی اكسيد كربن و اكسيژن، همچنين شستشوی هوا و جلوگيری از ورود هوای آلوده به داخل سالن و البته سم پاشی خودکار و ايجاد توسط کویل‌های سرمایش مرتبط با یک پکیج خنک‌کن و یا یک چیلر، سرد می‌شود و یا توسط کویل‌های مرتبط با یک بویلر یا المنت‌های حرارتی گرم می‌شود. استفاده از هواساز سالن قارچ در این صنعت ضرورت دارد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.