HVAC چیست؟گرمایش ، تهویه و تهویه مطبوع

یکی از مهمترین شاخصه های زندگی مطلوب، داشتن محیط مناسب از همه ی جوانب می باشد که یکی از این جوانب شرایط آسایش محیط می باشد.به همین منظور موضوعی تحت عنوان HVAC که مخفف کلمات انگلیسی به معنای گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع است، به وجود آمد.

HVAC چیست؟

HVAC یکی از شاخه های فرعی مهندسی مکانیک می باشد که به بررسی شرایط مطلوب و آسایش انسان و همچنین فراهم آوردن آن می پردازد.به طور کلی هدف از ایجاد یک سیستم تهویه مطبوع، برقراری گرمایش، سرمایش و رطوبت زنی یا خشک کردن محیط بسته به شرایط آن می باشد. اصولا برای آدمی شرایط مناسب محیطی را دمای 22-24 درجه سانتی گراد و رطوبت حدود 50 درصد درنظر می گیرند.

HVAC

سیستم های گرمایشی

همانطور که از اسم آن مشخص است، از این لوازم برای گرمایش استفاده می شود. امروزه در مناطقی که آب و هوای سرد دارند برای خانه ها و همچنین ادارات از سیستم حرارت مرکزی مانند شوفاژ ها استفاده می کنند.سیستم های حرارت مرکزی خود از چند دستگاه بهره می برد که همگی در جایی به نام موتورخانه گرد هم آمده اند.

دستگاه های سیستم حرارت مرکزی عبارت اند از:

  • دیگ بخار
  • کوره یا پمپ حرارتی
  • اتصالات

سیستم های تهویه مطبوع

یکی دیگر از بخش های HVAC  سیستم های تهویه مطبوع هستند که به منظور سرمایش به کارگرفته می شوند. اصولا به نبود گرما، سرما اطلاق می شود و این فرآیند به روش هایی مانند تبرید صورت می گیرد.

عوامل موثر در خرید محصول

سیستم ها و لوازم سرمایشی و گرمایشی بسیاری تولید شده است که با توجه به شرایط محیط طبیعی استفاده می شود. اینکه از کدام یک از سیستم های تولیدی استفاده کنیم فاکتورهای مختلفی را می طلبد که برخی از آن ها عبارت اند از:

  • میزان حداکثر و حداقل دمای محیط
  • بودجه لازم برای خرید محصول
  • راحتی تعمیرات و نگهداری

بنابر موارد بالا خریدار می تواند هر کدام از وسایل مورد نیاز برای ایجاد محیط مناسب،مورد استفاده قرار دهد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.