مصرف تخمه آفتابگردان در روستا با توجه به گران شدن دلار افزایش یافته است

افرادی که تخمه آفتابگردان ایرانی از التهاب کوتاه مدت یا مزمن رنج می برند، از مصرف تخمه آفتابگردان سود می برند. تخمه آفتابگردان سرشار از ویتامین E، فلاونوئیدها، فنل ها، تانن ها و ساپونین ها است.

ویتامین E موجود در تخمه آفتابگردان سطوح پروتئین واکنشی C را به حداقل می رساند. فلاونوئیدها و سایر اجزاء نیز برای به حداقل رساندن التهاب مفید هستند.

یک مطالعه تخمه آفتابگردان چینی زاهدان پزشکی نشان داد که مصرف تخمه آفتابگردان و سایر دانه ها پنج بار یا بیشتر در هفته منجر به کاهش سطح التهاب می شود. اما مطالعات بیشتری برای اثبات این ادعا مورد نیاز است.

2. سلامت قلب شما را بهبود می بخشد و دارای خواص ضد توموری است
تخمه آفتابگردان حاوی مقدار بیشتری کاروتنوئید و توکوفرول است که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و از بدن شما در برابر آسیب رادیکال ها محافظت می کند.

چندین مطالعه تخمه آفتابگردان سقز  ثابت کرده اند که تخمه آفتابگردان برای تصلب شرایین، بیماری های شریانی، سکته مغزی، فشار خون بالا و سرطان مفید است.

بدن انسان نمی تواند توکوفرول یا ویتامین E را در بدن تولید کند. مردم معمولاً اینها را از طریق رژیم غذایی خود دریافت می کنند. بنابراین، دانه های آفتابگردان یک انتخاب محبوب هستند زیرا سرشار از ویتامین E هستند.

3. کلسترول و فشار خون را به حداقل برسانید
منیزیم موجود در تخمه آفتابگردان سطح فشار خون را در بدن شما کاهش می دهد. علاوه بر این، تخمه آفتابگردان حاوی اسیدهای چرب غیر اشباع، به ویژه اسید لینولئیک است.

با استفاده تخمه آفتابگردان ترکیه از لینولئیک اسید، بدن شما ترکیبی شبیه هورمون تولید می کند که رگ های خونی را شل می کند و فشار خون را به حداقل می رساند. این اسید چرب سطح کلسترول را نیز کاهش می دهد.

یک مطالعه 3 هفته ای بر روی زنان مبتلا به دیابت نوع 2 انجام شد و مشخص شد زنانی که روزانه 30 گرم تخمه آفتابگردان به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود مصرف می کردند، متوجه کاهش 5 درصدی فشار خون سیستولیک شدند. همچنین شرکت کنندگان به ترتیب 9 و 12 درصد کاهش کلسترول بد LDL و تری گلیسیرید را تجربه کردند.

سینارین موجود در تخمه آفتابگردان تری گلیسیرید و کلسترول را به حداقل می رساند.

برای افراد مبتلا به هیپرگلیسمی یا چربی خون بسیار مفید است.

4. مدیریت دیابت
تخمه آفتابگردان برای کنترل قند خون و دیابت نوع 2 نیز مفید است. چندین مطالعه نشان می دهد که افرادی که روزانه 30 گرم تخمه آفتابگردان می خورند ممکن است قند خون ناشتا را تا حدود 10 درصد در عرض شش ماه کاهش دهند.

تخمه آفتابگردان حاوی ترکیبی گیاهی به نام اسید کلروژنیک است که سطح قند خون شما را به حداقل می رساند.

با افزودن تخمه آفتابگردان به نان خود، می توانید اثر کربوهیدرات ها را بر قند خون خود به حداقل برسانید.

 

  • منابع:
    1. Myth Or Reality: Are Sunflower Seeds Beneficial For You Or Not?
  • تبلیغات: 
  1. انواع مدلهای تراکتور را بشناسید!
  2. استفاده از جواهرات نقره برای کم کردن وزن!
  3. نحوه انتخاب لباس بچه گانه
  4. با خورردن شیرینی نارگیلی از کرونا در امان بمانید

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.