استفاده از صابون جوانه گندم برای از بین بردن لک های صورت

وقتی دست های خود را با آب و صابون جوانه گندم می شویید، هر میکروارگانیسم روی پوست خود را با مولکول های صابون احاطه می کنید.

دم های آبگریز مولکول های صابون شناور آزاد سعی می کنند از آب فرار کنند. در این فرآیند، آنها خود را در پوشش لیپیدی میکروب‌ها و ویروس‌های خاص فرو می‌کنند و آنها را از هم جدا می‌کنند.

در کنار هم، برخی مولکول‌های صابون پیوندهای شیمیایی را مختل می‌کنند که به باکتری‌ها، ویروس‌ها و کثیفی اجازه می‌دهد به سطوح بچسبند و آنها را از روی پوست جدا کنند.

میسل ها همچنین می توانند در اطراف ذرات کثیفی و قطعاتی از ویروس ها و باکتری ها تشکیل شوند و آنها را در قفس های شناور معلق کنند. هنگامی که دستان خود را شستشو می دهید، تمام میکروارگانیسم هایی که توسط مولکول های صابون آسیب دیده، به دام افتاده و کشته شده اند، شسته می شوند.

صابون

به طور کلی، ضدعفونی کننده های دست به اندازه صابون قابل اعتماد نیستند. ضدعفونی‌کننده‌هایی که حداقل 60 درصد اتانول دارند به طور مشابه عمل می‌کنند و با بی‌ثبات کردن غشاهای لیپیدی باکتری‌ها و ویروس‌ها را شکست می‌دهند.

اما آنها نمی توانند به راحتی میکروارگانیسم ها را از پوست پاک کنند. همچنین ویروس هایی وجود دارند که برای آلوده کردن سلول ها به غشای لیپیدی وابسته نیستند و همچنین باکتری هایی وجود دارند که از غشاهای ظریف خود با سپرهای محکم پروتئین و قند محافظت می کنند.

به عنوان مثال می‌توان به باکتری‌هایی اشاره کرد که می‌توانند باعث مننژیت، ذات‌الریه، اسهال و عفونت‌های پوستی شوند، همچنین ویروس هپاتیت A، ویروس فلج اطفال، رینوویروس‌ها و آدنوویروس‌ها (عوامل رایج سرماخوردگی).

این میکروب های انعطاف پذیرتر معمولاً کمتر در برابر حمله شیمیایی اتانول و صابون حساس هستند. اما شستشوی شدید با آب و صابون همچنان می‌تواند این میکروب‌ها را از پوست پاک کند.

به همین دلیل است که شستن دست‌ها موثرتر از ضدعفونی‌کننده است. هنگامی که آب و صابون در دسترس نیست، ضدعفونی کننده مبتنی بر الکل یک پشتیبان خوب است.

در عصر جراحی رباتیک و ژن درمانی، شگفت‌انگیزتر است که کمی صابون در آب، یک دستورالعمل قدیمی و اساساً بدون تغییر، یکی از ارزشمندترین مداخلات پزشکی ما باقی بماند.

در طول روز، انواع ویروس ها و میکروارگانیسم ها را از اشیاء و افراد موجود در محیط جمع آوری می کنیم. هنگامی که ما ناخودآگاه چشم، بینی و دهان خود را لمس می کنیم.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.